Kőre kő...


Hírek          Az iskolabővítés története          Tervek          Építési számla



Jelenlegi főépületünk korábban 8 osztályos általános iskola céljára épült. A II. kerületi önkormányzat tulajdonában állt, és azóta is az önkormányzattól béreljük. Amikor 1995-ben ideköltöztünk, kényelmesen elfértünk benne, de hiányoztak a művészeti helyiségek. Első lépésben az Alapítvány megvásárolta a Kossuth Lajos u. 15. szám alatti családi házat az önkormányzattól, és ott alakítottuk ki a kézműves műhelyeket. A gimnázium kiépülésével azonban egyre nagyobb gondot jelentett a megfelelő osztály- és szaktantermek biztosítása. Több irányban kezdtünk megoldást keresni (épület bérlése a környéken, új épület vásárlása, a kézművesház bővítése két terepszint alatti műhellyel), végül azonban gazdasági és pedagógiai szempontok alapján 2003-ban megszületett a döntés, hogy a jelenlegi helyen bővítjük az iskolát felszíni épülettel. Ekkor alakult az azóta is működő Építési Bizottság

Ehhez számos akadályt kellett leküzdenünk, egyrészt a terület építési övezeti besorolása miatt, másrészt a tulajdonviszonyok miatt.

Első lépésként szabályozási tervet kellett készíttetnünk, amely lehetővé teszi a terület lakóövezeti besorolásának módosítását intézményi építési övezetre, ami 15%-os beépítettség helyett 30%-os beépítettséget engedélyez. Korábban ugyanis az iskolának helyet adó 3 telek (az önkormányzati tulajdonban lévő főépület és sportpálya telke, valamint az alapítványi tulajdonban lévő kézművesház telke) lakóövezeti besorolásban szerepelt. Mivel ez a kerületi Képviselő Testület és a Fővárosi Közgyűlés jóvágyását igényelte, hosszadalmas folyamat volt - öt év után, tavaszra megszülettek a határozatok, és ezt az akadályt sikerült elhárítani.

Ezzel párhuzamosan elindult a tulajdonviszonyok rendezésének folyamata is. Az Alapítvány és az Önkormányzat közötti kezdeti megállapodás értelmében csak alapítványi tulajdonban lévő területen végezhetünk fejlesztéseket. A főépület és az önkormányzati telkek megvásárlása a bővítés feltételeként irreális cél lett volna. Ezért olyan megállapodás született, hogy a már meglévő alapítványi telekhez csatlakozó telekrészekkel bővítjük az alapítványi tulajdont, és az így létrejövő nagyobb telken építjük meg a szükséges tantermeket, helyiségeket. Ennek keretében részben az Önkormányzattól, részben egy Petőfi utcai lakótelekből vásárolunk területeket. Ezt a telekalakítást tette lehetővé a szabályozási terv.

A szabályozási terv készítése még folyamatban volt, amikor az iskola pedagógiai szempontok alapján megfogalmazta az építési programot - ez az optimális pedagógiai munkához és iskolai működéshez szükséges termek és kiszolgáló helyiségek listáját tartalmazta. Ennek alapján 2006-ban kiírtunk egy meghívásos építészeti pályázatot, amelynek nyertese Nagy Tamás építész terve lett. A beérkezett 5 tervből egyértelműen kiderült, hogy a teljes program a telek adottságait figyelembe véve túlméretezett, illetve az is, hogy az iskola bővítésének egyetlen lehetséges és gazdaságos útja egy L alakú beépítés a kisház környékén. A tanulságokat levonva azóta elkészült egy csökkentett program, amely a pedagógiai szempontokat és a telek által nyújtott lehetőségeket összhangba hozta.

Az első pillanattól kezdve tisztában voltunk azzal, hogy az építkezést csak pályázati támogatással tudjuk megvalósítani - erre az Új Magyarország Fejlesztési Terv Regionális Oktatásfejlesztési Programja nyújt lehetőséget. Ez a program 7 éven keresztül, évente biztosít forrásokat iskolafejlesztési célokra. Az első kiírás alapján új épület építése esetén 500M forintra lehetett pályázni, 10% önerővel. Az iskola Nagy Tamás építészt az első vázlatterv elkészítésével ennek tudatában bízta meg. A második évben a feltételek úgy módosultak, hogy már csak fele ekkora összegre tudunk pályázni. Ezt figyelembe véve az új vázlatterv elkészítésére már úgy adtunk megbízást, hogy egy minimál programot valósítsunk meg, amely a kézművesház bővítésével történik, de fenntartja a lehetőséget a telken ténylegesen elhelyezhető program távlati megvalósítására is. Ez a minimál-program a pedagógiai célok és törvényi kötelezettségek teljesítéséhez szükséges alapvető oktatási termeket tartalmazza - 4 alsós osztály és természettudományos terem -, a sport- és kiszolgáló helyiségek megépítése a jövő szülői körének feladata lesz.

Az építkezés - a pályázaton nyerhető összegen túl is - jelentős anyagi forrásokat igényel. Önerőből kell fedezni a pályázat feltételeként a telekvásárlásokat, valamint a pályázathoz szükséges önrészt, illetve meg kell előlegeznünk azokat a költségeket is, amelyeket később a pályázat megnyerése esetén vissza tudunk igényelni. Az építkezésre szánt pénzt egy külön számlán gyűjtjük - az ide befoly összegek felhasználásáról az Iskolafenntartó Bizottság dönt. A számla gyarapodását egyrészt a szülői támogatások, másrészt az építkezést támogató rendezvények (Kőre Kő Bál, Juniális sportnap) bevételei biztosítják, de folyamatosan keressük további támogatók megnyerésének lehetőségeit is. Jelen pillanatban (2008 őszén) arról számolhatunk be, hogy a minimál programot tartalmazó vázlatterv elkészült, azt az iskola és az Alapítvány elfogadta, ennek alapján pedig megrendeltük az építési engedély kérelem benyújtásához szükséges engedélyezési tervet. A telekalakítási eljárás és a telkek adás-vételi szerződéseivel kapcsolatos tárgyalások folyamatban vannak.