Waldorf-iskola és pedagógia   >    Tanterv és tantárgyak

Waldorf kerettanterv

VERTIKÁLIS TANTERV

Magyar nyelv és irodalom     Matematika     Történelem      Filozófia
Honismeret és földrajz     Természetrajz és biológia     Fizika     Kémia     Idegen nyelvek
Mozgás és testnevelés     Kertművelés     Informatika     Technológia     Gyakorlatok


Filozófia

Filozófiai kérdések tárgyalására a történelem, az irodalom, a természettudományok és a nyelvórák is alkalmat nyújthatnak. Ezek a kérdések segítenek megtalálni a kapcsolatot az egyes részterületek között. A 12. évfolyam filozófiaepochája az alapvető filozófiai kérdések és problémák, valamint a kérdésekre és problémákra adható válaszok megvitatására helyezi a hangsúlyt, hiszen ebben az életkorban a diákok egyre intenzívebben igénylik, hogy átfogó képet kapjanak a világról és problémáikhoz való hozzáállásáról, akár személyes, akár globális problémáról legyen szó. A személyes perspektíva kitágul, és az emberiség egészét próbálja megragadni. Kiindulópontul az a gondolat szolgál, hogy az emberiséget mindig eszmék mozgatják a történelem során, melyek a világkép megváltozását tükrözik.
Bár a filozófiai fogalmak és tanok gyakran rendkívül nehezek és összetettek, mégis megfelelő módon közvetítve mindenki számára elevenné válnak. Ez növelheti a diákok, világ felé fordulásának, probléma-megközelítésének mélységét, és az adható válaszok adekvátságának helyességét.
Az alapvető emberi kérdésekre a különböző filozófiai irányzatok eltérő válaszokat adnak. A diákok az egyes szövegek elemzése és az órai beszélgetések során megtanulják ezeket rendszerezni, értékelni és összevetni, miközben saját gondolataik és véleményük is formálódik.

Célok és célkitűzések
  • A diák rendelkezzen a helyes vitatkozás, beszélgetés és eszmecsere alapvető és elkerülhetetlen módszertani (elméleti) ismereteivel, és ezt a gyakorlatba átültetve is képes legyen alkalmazni.
  • Tudjon különbséget tenni önálló és önállótlan szemléletmód között és tudja, hogy mik a kritériumai az önállóságnak.
  • Legyen képes eldönteni, hogy valaki rendelkezik-e az önállóságot elősegítő, az ember autonomitását növelő eszközrendszerrel, és mik ezek az eszközök.
  • Tudjon különbséget tenni jó és rossz között és legyen tudatában, hogy mi alapján tesz különbséget a már említett értékek differenciálása során.
  • Lényeges az emberi egzisztenciát alapjaiban érintő fogalmak hétköznapi szintnél mélyebb ismerete.
  • Kiemelt az emberi szabadság és szeretet ismeretköre, mint az élet értelmére adható egyfajta válasz.
  • A diák ismerje a főbb filozófiai irányzatokat és ezen irányzatok kiemelkedő képviselőit, képviselőinek munkásságát, és rendelkezzen a különféle irányzatok hibáinak és előrelépéseinek ismeretével, tudja ezeket értékelni és rendszerezni.
  • Legyenek meg az alapvető politikai és vallási ismeretei, hogy a hétköznapjaiban és társadalmi létében felelős döntéseket hozhasson.